Minimalizowanie strat w firmie nie pozbawia korzyści w CIT
Oceniając możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na kary umowne, szczególną uwagę należy przykładać do znaczenia terminów „zachowanie" i „zabezpieczenie" źródła przychodów.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że produkuje, dystrybuuje i sprzedaje napoje bezalkoholowe. W celu zracjonalizowania kosztów dostaw surowców, opakowań i sprzętu wykorzystywanego do produkcji zawarła z firmą z Austrii ramową umowę o świadczenia usług organizacji zamówień zaopatrzenia. Austriacka spółka zobowiązała się świadczyć usługę organizacji zamówień na zakup surowców, opakowań oraz sprzętu, wykorzystywanych do produkcji napojów bezalkoholowych. Polska spółka będzie kupować od niej zamówione produkty i upoważniła ją do dokonywania wszelkich czynności mających na celu zakup i dostawę.
Zgodnie z umową, gdyby kontrahent spółki w wyniku jej działań poniósł szkody wynikające z rażącego niedbalstwa lub z winy umyślnej w wykonywaniu obowiązków, będzie ona zmuszona pokryć rzeczywiste straty, szkody, koszty lub poniesione wydatki. Ponadto, w przypadku zrealizowania przez kontrahenta na zlecenie zamówienia mniejszego, niż prognozowane w okresie rozliczeniowym lub wcześniejszego rozwiązania umowy z jego winy, miał on obowiązek zapłacić karę umowną.
Spółka zapytała czy może zaliczyć do kosztów podatkowych kary umowne zapłacone przez nią z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta